Zpravodaj ZUŠ Čerčany

Zprávy ze Základní umělecké školy

článek do Čerčanského Zpravodaje: březen 2018

Pololetní přehrávky, školní kolo soutěže ZUŠ, koncert žáků

V lednu se žáci hudebního oboru připravují na úspěšné zvládnutí závěrečných postupových zkoušek. Každý žák hudebního oboru dostane prostor vyzkoušet si zkoušku na nečisto v průběhu pololetních přehrávek, které se letos konaly ve dnech 15. – 19. ledna. Žáci si tak mohli přehrát některé skladby ze svého repertoáru před komisí a své dojmy a pocity mohli konzultovat se svými učiteli. Výtvarníci začali v této době pracovat na projektu obrazů, maleb a kreseb pod názvem “ Sejdeme se v Praze“.V tomto týdnu se nám taky představili soutěžící, které škola vyslala do okresního kola soutěže MŠMT, V letošním školním roce se soutěží ve hře na dechové nástroje, v sólovém a komorním zpěvu. S 1. pololetím jsme se rozloučili koncertem žáků 24.1. Sál Kulturního domu byl opět příjemně zaplněn a večer provázela srdečná a přející atmosféra. Naše koncerty jsou vlastně takové kulturní utkání, kde fanoušci fandí všem účinkujícím a vítězem je dobrá nálada všech zúčastněných.

Okresní kolo soutěže ZUŠ – umístění žáků školy

A bitka to byla náramná! V okresním kole soutěže se představilo přibližně 130 mladých muzikantů, slyšeli jsme bezmála 60 zpěváků a 70 hráčů na dechové nástroje a všichni chtěli pochopitelně vyhrát a postoupit do krajských kol soutěže. Smekám klobouk nejenom před výkony všech soutěžících, ale také před porotami, které se musely během několika málo okamžiků rozhodnout, pro koho soutěž 14. a 15. února definitivně končí a kdo postoupí dál. Děkujeme také všem zaměstnancům ZUŠ Benešov za skvělou organizaci.

No a jak si vedli naši? V sólovém zpěvu nás reprezentovaly: Kateřina Cartiová 1. místo, Aneta Mešková 2. místo, Karolína Brzybohatá 2. místo, vyučující: Mgr. Libuše Vondráčková. Ani hráči na dechové nástroje se nenechali zahanbit a všichni přivezli ocenění poroty. Hra na zobcovou flétnu: Nela Kadeřábková 1. místo, Eduard Sláma 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Ctirad Sedláček. Adéla Čížková 1. místo, vyučující: Petra Hladíková. Anna Ambrožová 1. místo, vyučující: Ivana Masnicová. Martin Bambas 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Anton Masnica. Hra na klarinet: Tichý Filip 2. místo, vyučující: Ctirad Sedláček. Johana Plecitá 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Petra Hladíková. Hra na příčnou flétnu: Čiháková Lucie, Kotišová Karolína, Markgráfová Ella, Markgráfová Anna 2. místo, Náprstková Eliška 1. místo s postupem do krajského kola. Eliška získala zároveň cenu poroty za nejlepší výkon dne, vyučující: Ivana Masnicová. Hra na saxofon: Tereza Navrátilová 2. místo a Eliška Plecitá 1. místo, vyučující: Ctirad Sedláček.Všem soutěžícím gratulujeme a postupujícím žákům přejeme hodně štěstí v krajských kolech soutěže.

Koncert absolventů a vernisáž výstavy „Sejdeme se v Praze“

V letošním školním roce jsme k vůli maturantům přesunuli koncert absolventů již na 7. března, aby se mohli v klidu věnovat všem činnostem s maturitou spojených. Absolventů bylo celkem dvanáct: 4 žáci výtvarného oboru a 8 žáků oboru hudebního. Společný večer jsme zahájili vernisáží výstavy s názvem „Sejdeme se v Praze“. Marie Kolářová přednesla báseň o Praze z tvorby Jiřího Suchého, která navodila v sále slavnostní atmosféru. Výstavu okomentovala: „Opět jsme namalovali nové obrazy do Pizzerie čerčanského kulturního domu, tentokrát na téma Praha. Někteří mladí malíři se soustředili na architekturu, jiní na pražská malebná zákoutí a další na tep a rušný život velkoměsta. Doufáme, že se výstava bude návštěvníkům líbit, a že je třeba budeme inspirovat k návštěvě našeho krásného velkoměsta“. Na začátku koncertu obdrželi všichni absolventi památné listy a květinu. Večer to byl překrásný, plný nádherné hudby všech možných stylů a žánrů. Oceňuji výkony všech muzikantů i způsob, jakým se nelehkého úkolů zhostili. A kdo vlastně letos absolvoval?

I. stupeň hudebního oboru: Anna Tomková-housle, Aneta Hevlerová-zobcová flétna, Dušan Židlík-kytara, Jiří Mezera-klavír, Karolína Brzybohatá-kytara. Výtvarný obor: Anna Dvořáková, Šárka Neumannová, Jakub Vaništa, Jakub Vránek. II. stupeň hudebního oboru absolvovaly: Gabriela Švejcarová, Adéla Jiroušková, Helena Tomková-zobcové flétny, Všem absolventům přeji mnoho štěstí a úspěchů a po celý život krásné chvíle s hudbou či štětcem a paletou.Vám, čtenářům, přeji krásné jaro plné pohody a těším se na další setkání.

Anton Masnica, ředitel školy

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>