Zpravodaj ZUŠ Čerčany

Zprávy ze Základní umělecké školy

článek do Čerčanského Zpravodaje: březen 2018

Pololetní přehrávky, školní kolo soutěže ZUŠ, koncert žáků

V lednu se žáci hudebního oboru připravují na úspěšné zvládnutí závěrečných postupových zkoušek. Každý žák hudebního oboru dostane prostor vyzkoušet si zkoušku na nečisto v průběhu pololetních přehrávek, které se letos konaly ve dnech 15. – 19. ledna. Žáci si tak mohli přehrát některé skladby ze svého repertoáru před komisí a své dojmy a pocity mohli konzultovat se svými učiteli. Výtvarníci začali v této době pracovat na projektu obrazů, maleb a kreseb pod názvem “ Sejdeme se v Praze“.V tomto týdnu se nám taky představili soutěžící, které škola vyslala do okresního kola soutěže MŠMT, V letošním školním roce se soutěží ve hře na dechové nástroje, v sólovém a komorním zpěvu. S 1. pololetím jsme se rozloučili koncertem žáků 24.1. Sál Kulturního domu byl opět příjemně zaplněn a večer provázela srdečná a přející atmosféra. Naše koncerty jsou vlastně takové kulturní utkání, kde fanoušci fandí všem účinkujícím a vítězem je dobrá nálada všech zúčastněných.

Okresní kolo soutěže ZUŠ – umístění žáků školy

A bitka to byla náramná! V okresním kole soutěže se představilo přibližně 130 mladých muzikantů, slyšeli jsme bezmála 60 zpěváků a 70 hráčů na dechové nástroje a všichni chtěli pochopitelně vyhrát a postoupit do krajských kol soutěže. Smekám klobouk nejenom před výkony všech soutěžících, ale také před porotami, které se musely během několika málo okamžiků rozhodnout, pro koho soutěž 14. a 15. února definitivně končí a kdo postoupí dál. Děkujeme také všem zaměstnancům ZUŠ Benešov za skvělou organizaci.

No a jak si vedli naši? V sólovém zpěvu nás reprezentovaly: Kateřina Cartiová 1. místo, Aneta Mešková 2. místo, Karolína Brzybohatá 2. místo, vyučující: Mgr. Libuše Vondráčková. Ani hráči na dechové nástroje se nenechali zahanbit a všichni přivezli ocenění poroty. Hra na zobcovou flétnu: Nela Kadeřábková 1. místo, Eduard Sláma 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Ctirad Sedláček. Adéla Čížková 1. místo, vyučující: Petra Hladíková. Anna Ambrožová 1. místo, vyučující: Ivana Masnicová. Martin Bambas 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Anton Masnica. Hra na klarinet: Tichý Filip 2. místo, vyučující: Ctirad Sedláček. Johana Plecitá 1. místo s postupem do krajského kola, vyučující: Petra Hladíková. Hra na příčnou flétnu: Čiháková Lucie, Kotišová Karolína, Markgráfová Ella, Markgráfová Anna 2. místo, Náprstková Eliška 1. místo s postupem do krajského kola. Eliška získala zároveň cenu poroty za nejlepší výkon dne, vyučující: Ivana Masnicová. Hra na saxofon: Tereza Navrátilová 2. místo a Eliška Plecitá 1. místo, vyučující: Ctirad Sedláček.Všem soutěžícím gratulujeme a postupujícím žákům přejeme hodně štěstí v krajských kolech soutěže.

Koncert absolventů a vernisáž výstavy „Sejdeme se v Praze“

V letošním školním roce jsme k vůli maturantům přesunuli koncert absolventů již na 7. března, aby se mohli v klidu věnovat všem činnostem s maturitou spojených. Absolventů bylo celkem dvanáct: 4 žáci výtvarného oboru a 8 žáků oboru hudebního. Společný večer jsme zahájili vernisáží výstavy s názvem „Sejdeme se v Praze“. Marie Kolářová přednesla báseň o Praze z tvorby Jiřího Suchého, která navodila v sále slavnostní atmosféru. Výstavu okomentovala: „Opět jsme namalovali nové obrazy do Pizzerie čerčanského kulturního domu, tentokrát na téma Praha. Někteří mladí malíři se soustředili na architekturu, jiní na pražská malebná zákoutí a další na tep a rušný život velkoměsta. Doufáme, že se výstava bude návštěvníkům líbit, a že je třeba budeme inspirovat k návštěvě našeho krásného velkoměsta“. Na začátku koncertu obdrželi všichni absolventi památné listy a květinu. Večer to byl překrásný, plný nádherné hudby všech možných stylů a žánrů. Oceňuji výkony všech muzikantů i způsob, jakým se nelehkého úkolů zhostili. A kdo vlastně letos absolvoval?

I. stupeň hudebního oboru: Anna Tomková-housle, Aneta Hevlerová-zobcová flétna, Dušan Židlík-kytara, Jiří Mezera-klavír, Karolína Brzybohatá-kytara. Výtvarný obor: Anna Dvořáková, Šárka Neumannová, Jakub Vaništa, Jakub Vránek. II. stupeň hudebního oboru absolvovaly: Gabriela Švejcarová, Adéla Jiroušková, Helena Tomková-zobcové flétny, Všem absolventům přeji mnoho štěstí a úspěchů a po celý život krásné chvíle s hudbou či štětcem a paletou.Vám, čtenářům, přeji krásné jaro plné pohody a těším se na další setkání.

Anton Masnica, ředitel školy

Soutěž

Okresní kolo soutěže MŠMT ZUŠ v sólovém a komorním zpěvu:

14.2.2018 ZUŠ J. Suka Benešov

Umístění našich žáků :

O. kategorie  

Cartiová Kateřina                1. místo

I. kategorie:

Mešková Aneta                      2. místo

V.kategorie:

Brzybohatá Karolína             2. místo

vyučující: Mgr. Vondráčková Libuše

 

Okresní kolo soutěže MŠMT ZUŠ ve hře na dechové nástroje:

15.2.2018 ZUŠ J. Suka Benešov

Umístění našich žáků :

Hra na zobcovou flétnu:

I. kategorie:

Kadeřábková Nela          1. místo  

II.. kategorie:

Sláma Eduard                    1. místo s postupem do krajského kola soutěže

vyučující: Sedláček Ctirad

VI. kategorie:

Čížková Adéla                   1. místo

vyučující: Hladíková Petra

VII. kategorie:

Ambrožová Anna         1. místo

vyučující: Masnicová Ivana

Bambas Martin              1. místo s postupem do krajského kola soutěže

vyučující: Masnica Anton

Hra na příčnou flétnu:

IV. kategorie:

Čiháková Lucie             2. místo

Kotišová Karolína          2. místo

V. kategorie:

Markgráfová  Ella         2. místo

VI. kategorie:

Markgráfová Anna           2. místo

X. kategorie:

Náprstková Eliška              1. místo s postupem do krajského kola soutěže

Cena poroty za nejlepší výkon dne

vyučující: Masnicová Ivana

Hra na klarinet:

V. kategorie:

Tichý Filip                          2. místo

vyučující: Sedláček Ctirad

IX. kategorie:

Plecitá Johana                    1. místo s postupem do krajského kola soutěže

vyučující: Hladíková Petra

 Hra na saxofon:

IX. kategorie:

Navrátilová Tereza             2. místo

X. kategorie:

Plecitá Eliška                        1. místo

vyučující: Sedláček Ctirad

Všem soutěžícím gratulujeme a postupujícím žákům přejeme hodně štěstí v krajském kole soutěže

 

Naši absolventi

Vážení návštěvníci,

dovolte, abych vás seznámil s jedním z našich absolventů, panem Mgr. Petrem Čechem, který v současné době zastává místo ředitele ZUŠ Mariánské Lázně. Dlouhé desítky let spolupracuje také se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně jako hráč na klarinet. Možná si ho ještě někteří pamatujete ze školy, nebo se s ním potkáváte u Sázavy na rybách. Přinášíme vám rozhovor, který uveřejnil časopis Řízení školy -Speciál pro ZUŠ, kde se můžete seznámit s jeho názory a zkušenostmi.

Přípravné studium

Rozdělení žáků do tříd podle nástrojů,  2017/2018, II. pololetí

Hra na klavír: vyučující: Kateřina Soukupová

Bráza Šimon

Ruppertová Nikola

Hra na klavír: vyučující: Ludmila Žvejkalová

Gergelits Vojtěch

Rais Filip

Hra na zobcovou flétnu: vyučující: Ivana Masnicová

Svašek Čeněk

Sólový zpěv: vyučující: Mgr. Libuše Vondráčková

Mikulášová Adéla

Hra na kytaru: vyučující: Petra Hladíková

Kohoutová Anna

Hra na zobcovou flétnu:  Petra Hladíková

Řada Kryštof

Hra na příčnou flétnu: vyučující: Ivana Masnicová

Vaněček Martin

Druhé pololetí začíná dne 1. února 2018. Prosím všechny rodiče a zákonné zástupce, aby si včas domluvili s vyučujícími rozvrh hodin. Dále prosím, počítejte s tím, že výuku není možné skloubit do jednoho dne společně s Hudební naukou. Kontakty na vyučující obdržíte v e-mailu.

Děkuji za pochopení.

V Čerčanech dne 25. ledna 2018 Anton Masnica, ředitel školy

Zpravodaj ZUŠ Čerčany

Zprávy ze Základní umělecké školy: článek do Čerčanského Zpravodaje, leden 2018

milí čtenáři Zpravodaje: dovolte, abych vám popřál do nového roku 2018 štěstí, zdraví, mnoho úspěchů a především spokojený klidný život plný radosti v kruhu těch nejbližších.

Ohlédnutí za koncem roku:

konec listopadu a prosince je již tradičně ve znamení setkávání s rodiči, přáteli a všemi lidmi dobré vůle, kteří si chtějí společně užít dobu adventu a vánoc, a proto každoročně pořádáme třídní přehrávky v sále KD a místním kině. S oblibou říkám návštěvníkům přehrávek, že je to příležitost pro všechny naše žáky vyzkoušet si zahrát na pódiu před svými nejbližšími. Po letech pozorování mohu konstatovat, že jsou to vlastně přehrávky pro celou rodinu. Tatínkové, maminky, sourozenci, babičky, dědečkové ale i kamarádi a známí s napětím očekávají, jak se to Jeníčkovi nebo Mařence povede. Ve chvíli, kdy žák dohraje, se napětí změní v explozi úlevy a radosti, to když se sálem ozývá vysvobozující potlesk. Jeden z rodičů před časem napsal do Zpravodaje o svých pocitech, které má při naších akcích. Dovolte, abych upravil jeho slova “ prostě to mám rád“ na „prostě to máme všichni rádi“, a proto to děláme. Rozsvícení vánočního stromu se neobešlo bez zpívání koled. Připravili jsme pro návštěvníky zpěvníky a očekávali jsme, že se k naším koledníkům někdo z těch sedmdesáti obdarovaných přidá. Třeba to bude příští rok lepší. Kromě Adventního koncertu v kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou účinkovali někteří naši učitelé a žáci také na Benefičním koncertě Gymnázia Benešov, Staročeských vánocích na Štědrý den v kostele sv. Filipa Na Chvojně, nechyběli ani v kostele sv. Havla při provedení Vánoční mše J. J. Ryby a maratón akcí uzavřel Koncert souboru Musica Diversata na Hod Boží v kostele sv. Mikuláše v Benešově. To je stručný přehled akcí, na kterých jsme se v závěru roku podíleli.

co nás čeká:

kromě tradičních povinností které zakončí klasifikace za 1. pololetí připravujeme žáky na soutěž MŠMT, okresní kolo se koná 14. a 15. února, připravuje se 20 žáků školy. V březnu plánujeme jeden netradiční koncert absolventů, kde si naši žáci zahrají za doprovodu malého komorního orchestru. V dubnu připravujeme koncert pro nejmenší žáky, kde jako host vystoupí dánský swingový orchestr s našimi staršími žáky. Určitě se i letos zúčastníme projektu ZUŠ Open v měsíci květnu. Nebude chybět ani koncert pro maminky, či letní koncert a výstava v osadě Ledce. Přehled všech naších akcí najdete na webových stránkách školy ve složce kalendář.

Splněná přání:

před rokem jsem v závěru svého příspěvku do Zpravodaje napsal „přeji si aby se v časovém horizontu dvou let k oboru hudebnímu a výtvarnému přibyl obor taneční“. Dle Rozhodnutí MŠMT ze dne 16.12.2017 se toto přání vyplnilo. Od 1.9.2018 začíná dělat své první krůčky na naší škole taneční obor.

Anton Masnica, ředitel školy